Новини

Найкоротші бухгалтерські новини за 5-10 грудня

Верховна Рада проголосувала реформу оплати праці, збільшує акцизи на алкоголь і тютюн, переписує Податковий кодекс та пропонує офіційно святкувати 25 грудня (тому що теж Різдво!). Комітет ВР хоче запровадити блокування податкових накладних, хакери зламали сайти Держказначейства і Мінфіну, зросли штрафи за порушення трудового законодавства, а ми, дивлячись на усе це, написали інструкцію: як фізособі припинити підприємницьку діяльність. Але не все так погано!

Новина тижня: Верховна Рада проголосувала реформу оплати праці — вже з 1 січня 2017 року. 6 грудня депутати підтримали за основу і в цілому Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (законопроект №5130). Ним внесено зміни до законодавчих актів стосовно оплати праці, пенсійного забезпечення, сплати ЄСВ, діяльності фондів соцстраху, порядку забезпечення та виплати стипендій, верифікації та моніторингу соцвиплат, монетизації пільг тощо.

Докладно ми пишемо про це у редакційній статті, а ось найважливіші моменти:

  1. З 1 січня 2017 р. розмір мінімальної зарплати вже не буде змінюватися протягом року залежно від перегляду прожиткового мінімуму.
  2. Заробітну плату або посадові оклади будуть розраховувати на основі прожиткового мінімуму.
  3. Замість єдиної тарифної системи оплати праці в Україні з'являться різні.
  4. Якщо проголосують ще й мін. зарплату у 3200 грн, то мінімальний страховий внесок з 1 січня становитиме 704,00 грн. Роботодавцям доведеться здійснювати доплату ЄСВ до цієї суми незалежно від розміру зарплати 
  5. Максимальний розмір пенсії обмежено на рівні 10 740 гривень.
  6. Розмір платежів за надання адмінпослуг, сплати судового збору та держмита прив'язується до прожиткового мінімуму для працездатних осіб (замість мінімальної заробітної плати, як є сьогодні).
  7. Підприємців (крім єдинників 1-ї групи) зобов’яжуть сплачувати ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску. Тобто ФОП на загальній системі будуть платити 704 грн навіть за ті місяці, коли вони не отримають доходи.
  8. За недопуск державного інспектора праці до перевірки буде застосовуватись штраф у розмірі до трьох мінімальних зарплат – крім випадку, коли темою перевірки є неоформлення трудових договорів з працівниками та виплата заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ. А коли інспектор прийшов виявляти факти виплати зарплат «в конверті», його недопуск оцінено у 100 мінімальних заробітних плат. Станом на грудень 2016 року це 160 тисяч (!!!) грн. І, скоріш за все, удвічі більше з 1 січня.

 

Це ще не все. Того ж дня Рада прийняла за основу та направила на друге читання за скороченою процедурою законопроект №5132 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році». Законопроект прийнято з пропозиціями Комітету з питань податкової та митної політики; зміни стосуються ПДВ, єдиного податку, акцизу, екоподатку та рентної плати.

  • підвищення ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 40%;
  • підвищення ставки акцизного податку на пиво на 12%, на горілчані вироби — на 20%;
  • включення збору з реалізації підакцизних товарів на паливо у розмірі 5% до основної ставки акцизного податку;
  • на заміну скасування спецрежиму відшкодування ПДВ для аграріїв приходить надання прямої бюджетної підтримки сільгосптоваровиробникам, у яких частка власно вирощеної продукції становить не менше 75%.

А ще пропонується внести зміни до порядку встановлення ставок єдиного податку для платників І групи: у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (зараз — у відсотках до рівня мін. зарплати). Порядок встановлення ставок ЄП для платників ІІ і ІІІ групи — поки що без змін.

 

Але і це ще не все. У середу, 8 грудня, ВР прийняла за основу законопроект №5368, яким пропонується внести зміни до УСІХ (!!!) розділів Податкового кодексу. Зміни, скеровані на «покращення інвестиційного клімату в Україні» стосуються адміністрування податків та зборів; податку на прибуток, ПДФО, ПДВ і акцизного податку; рентної плати та податку на майно; спеціальних податкових режимів, а також ліквідації податкової міліції. Новину про це читайте тут, а аналіз урядових змін до ПКУ — ось тут.

Зверніть увагу: законопроект ухвалено з урахуванням правок Комітету з питань податкової та митної політики. Він, серед іншого, пропонував ввести до ПКУ норми про блокування реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування в ЄРПН у разі їх відповідності сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, встановлених п. 74.2 ПКУ (яких і в ПКУ, і в законопроекті зараз просто немає). Чи врахували цю пропозицію — поки що невідомо, адже остаточний текст Закону дотепер не оприлюднений.

 

З цією новиною ми не визначились: це погано, чи все ж не дуже. У Верховній Раді зареєстровано законопроект №5496 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів». Депутати пропонують визнати офіційним святковим днем в Україні ще й 25 грудня — Різдво за Григоріанським календарем. На думку авторів законопроекту, необхідно забезпечити права значної частини населення України (мова йде про 30% усіх релігійних громад) на святкування Різдва Христового саме того дня, який відповідає їх релігійним та світоглядним переконанням. Відповідно, долучити цей день до числа офіційних святкових днів України.

 

І ось вам вишенька на торті. З 1 грудня зросла мінімальна ЗП, а отже зросли і штрафи за порушення трудового законодавства (ми вже писали про це тиждень назад, але варто нагадати):

  • за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору – 48 000 грн.(30 мін. ЗП);
  • за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – 16 000 грн. (10 мін. ЗП);
  • за порушення строків виплат – 4800 грн. (3 мін. ЗП);
  • за неподання або невчасне повідомлення в ДФС про прийняття нового співробітника – 1600 грн.

 

Але не все так погано — раз! З 3-го січня 2017 р. вступає в дію Закон №1724-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг»:

  • Нарешті інвойс для експортерів признали первісним документом!
  • Скасовано вимогу підтвердження здійснення операції. А в обов’язкових реквізитах виключено «місце складання» та анульовано вимогу про аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису.
  • Форма договору може бути як письмова так і електронна! Також може бути укладений договір публічної оферти, інвойс, або ж взагалі обмін домовленостями в електронному вигляді.
  • Зарахування валютної виручки відбуватиметься без обмежень у часі! Терміни 180 днів стосуватимуться тільки експортерів робіт, товарів та транспортних й страхових послуг.

Докладно по усе це ми пишемо ось тут. Тільки не переплутайте! Нововведення стосуватимуться лише операцій з експорту; для імпортних операцій банківський контроль залишається без змін.

 

Але не все так погано — два!! Скандальний законопроект про оподаткування посилок вартістю понад 22 євро відкликали із Мінфіну. Нагадаємо, що саме такий розмір неоподатковуваної вартості товарів, що приходять в посилках з-за кордону, запропонувала встановити Асоціація підприємств інформаційних технологій України (замість діючих €150). А ДФС радо підтримала цю ідею.

 

Але не все так погано — три!!! Так, зміни. Так, їх багато і вони неприємні. Але хіба ж це у перший раз? Ми пережили податкову часів Азарова, Захарченко і Клименко, уряди Тимошенко, Януковича і того ж Азарова, долар по 8 і по 26. Переживемо й це!

А редакція, звісно, буде з вами. Читайте наші щотижневі розсилки і новини у соцмережах, підписуйтесь на електронний сервіс «Дебет-Кредит» (від 30 грн/міс), а якщо ви звикли працювати з паперовими носіями — то спеціально для вас редакція видає Податковий кодекс України у паперовому вигляді. Це книга на 300 сторінок, українською мовою, з актуальним текстом ПКУ станом на 1 січня 2017 року. Вона вийде з друку вже у січні, а замовити можна прямо зараз, за акційною ціною 99 грн.

 

Для тих, кого ми не переконали — алгоритм дій: як припинити підприємницьку діяльність. Якщо всі ці майбутні новорічні зміни в законодавстві вас дістали, а наші оптимістичні новини не дуже потішили; якщо питання «бути чи не бути» майже остаточно вирішено на користь «не бути», то ця стаття саме для вас. Отже, читайте: як правильно припинити підприємницьку діяльність, знятись з обліку у Держреєстратора, пройти аудит у ДФС, закрити рахунки у банках і подати останню звітність у якості приватного підприємця.
І хай щастить!

 

Наостанок — інші новини тижня, що минув. Хакери зламали сайти Держказначейства і Мінфіну (через два дні усе відновилось, а Кабмін виділив потерпілим 80 мільйонів грн з резервного фонду — на відновлення мережевого обладнання); Кабмін схвалив проект змін до законів України про працю і затвердив новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних; з 1 грудня — нові рахунки з ЄСВ в Одеській області; індекс інфляції за листопад становить 101,8%, а облікову ставку Нацбанк залишив на рівні 14%.

Нарешті, податківці вкотре нагадали: виплата зарплати один раз на місяць (навіть за заявою працівника) є порушенням і тягне за собою адмінштрафи і фінсанкціі (510-1700 і 1600 грн відповідно).

 

До зустрічі через тиждень!
Ваш «Дебет-Кредит»

 

12.12.2016 | назад