Новини

Які професії будуть затребуваними після війни?

Після початку повномасштабного вторгнення РФ ринок праці в Україні набув певних змін.

Про це в етері Громадського радіо повідомила економістка Ганна Сахно.

За її словами, наразі складно об’єктивно оцінити ситуацію щодо зайнятості та безробіття, проте попередню картину можливо скласти завдяки аналізу популярних сайтів із вакансіями:

«Якщо подивитися на найпопулярніші сайти для пошуку роботи: це Work.ua, Jooble, то там кількість опублікованих вакансій впала, вона менша, ніж рік тому, значно менша. І не те щоб ринок поспішав відновлюватися».

Також економістка зазначила, що через війну в Україні серйозно постраждали деякі сектори, такі як металургія, культура.

«Україна зараз виробляє третину від довоєнного обсягу металургійної продукції, і звісно, що ті підприємства, які раніше наймали велику кількість людей, то ці робочі місця було втрачено», — прокоментувала Сахно.

Водночас IT-сфера активно набирає обертів. IT тепер складає 40% нашого експорту, що на 15% більше, ніж торік.

«Попри велику війну активно зростає IT-сектор. На близько 10% збільшився IT-експорт України за 2022 рік», — пояснила ситуацію економістка.


Слухайте також: На роботу ми «приносимо» себе повністю, саме тому виникають конфлікти та сварки — дослідниця


Дати кінцеву оцінку змінам у рівні заробітної плати експертка не може, оскільки ситуація, на її думку, залежить від сфери:

«З одного боку так, багато людей втратили роботу через внутрішнє переміщення, закриття підприємств. Тобто кількість людей, які теоретично готові працювати, зросла. У той час, як частина бізнесів закриваються або скорочують свій штат. Тобто є багато охочих, є менше роботи — роботодавці можуть наймати дешевше. Водночас, наприклад, на ОЛХ-робота, де зазвичай публікують тільки робітничі професії, спостерігають справжній бум на продавців, кухарів, водіїв, менеджерів з продажу, швачок, кравців, фахівців логістики. Економіка перебудовується просто на льоту, терміново з’являються нові торговельні ланцюжки, і все це, звісно, потребує обслуговування».

Експертка додала, що після закінчення війни українська економіка стане більш сервісно-орієнтованою, а також залишаються великі надії на IT. Серед сфер, які зазвичай набувають попиту після будь-якого збройного конфлікту, Ганна Сахно наголошує на будівництві, логістиці, психологічно-соціальній допомозі, медицині та освіті.

«В українському сценарії це, авжеж, фахівці з енергетики. Зважаючи на значні руйнування в енергетичній інфраструктурі, ми маємо розбудовувати децентралізовану систему і все це будуть обслуговувати відповідні фахівці», – додала Ганна Сахно.

03.02.2023 | назад